Nina Lindblom bygger företag med människan i centrum
2018 sade Nina Lindblom upp sig från sitt administrativa arbete och satsade på friskvård på heltid. Sedan dess har hon byggt upp en verksamhet med zonterapi som bas, kompletterad med friskvårdsmassage och reiki. I dag har hon egen praktik i både i Göteborg och Alingsås.
Intresset för friskvård och olika behandlingsformer har funnits med sedan tonåren och hon har själv tagit hjälp av bland annat massage, reiki och zonterapi för sin egen hälsa. Efter studier till miljövetare och kulturgeograf på Göteborgs Universitet började hon på ett stort företag, där hon arbetade administrativt.
Det kändes inte helt rätt. En internutbildning till hälsocoach blev första steget mot något annat. Samtidigt var Nina själv stressad och behövde hitta sätt att må bättre, något hon gjorde med Kairon-reflexologi, som är en zonterapi över hela kroppen. Det väckte lusten att utbilda sig vidare.
När utbildningen var klar sa hon upp sig.
– Att vara egenföretagare passade mig från början. Jag gillar friheten, men också ansvaret.
Byggde kundkretsen från grunden
I början handlade mycket om att hitta klienter. Hon delade ut flygblad, annonserade i lokaltidningar, arbetade med sociala medier och samarbetade med andra terapeuter.
Det tog tid att bygga upp verksamheten – sedan kom pandemin. Ändå var 2021 hennes bästa år.
– När många människor började prioritera återhämtning och hälsa ökade efterfrågan på behandlingar. Idag har jag en stabil bas av återkommande klienter, flera av dem har varit med sedan tiden då hon gjorde elevbehandlingar!
Zonterapin är fortfarande basen, men hon kombinerar den med massage och reiki beroende på vem som hon har framför sig.
– Bland det vanligaste mina klienter söker för är rygg- och nacke och magbesvär. Huvudvärk, migrän, stress är också vanligt. De flesta är kvinnor, men jag märker att allt fler män och yngre personer hittar till mig.

Två orter, två nätverk
När Nina bildade familj flyttade hon från Göteborg till Alingsås. Kundkretsen i Göteborg fanns kvar, så i dag arbetar hon fyra dagar där och en dag i Alingsås.
– Att börja på en ny ort har inneburit att bygga upp ett nytt nätverk. Men det har gått bra att ta sig in, det är en fin kontakt mellan kroppsterapeuter i Alingsås och jag upplever inte samma konkurrensmentalitet.
Själv försöker hon bidra till det. Om en klient behöver hjälp som ligger utanför hennes område hänvisar hon vidare till någon hon känner eller själv har gått till.
Det är också ett sätt att vara tydlig med sin egen kompetens.
– Det handlar om att kunna känna ”hit, men inte längre”. Jag ställer inga diagnoser, men kan ibland behöva rekommendera att en klient söker en annan typ av hjälp för något som kommer upp hos mig eller som jag upptäcker i mina behandlingar.
Vi det här laget har hon mött många människor och hört många olika berättelser. Då gäller det att kunna skilja mellan klientens känslor och sina egna.
– Jag har lärt mig att låta starka känslor passera. Det är inte mitt och det är viktigt både som företagare och terapeut: Att veta vad man kan göra, när man ska säga nej och när någon annan kompetens behövs.
Utveckla utan att växa för sakens skull
Efter åtta år som egenföretagare fortsätter Nina att utveckla verksamheten. Hemsidan ska göras om, hon planerar att delta på mässor och vill utbilda sig vidare inom fascial behandling.
Men målet är inte att växa så mycket som möjligt.
– Det viktiga är att verksamheten fungerar över tid. Det viktigaste är mötet med människor och att se när en klient lämnar behandlingen mer avslappnad än när den kom.
Nina Lindblom
Gör: Driver Ninas zonterapi & reflexologi, jobbar med massage, zonterapi och reiki
Antal år i yrket: 9
Verksam i: Göteborg och Alingsås