Bouillabaisse med örtaioli

En klassisk fisksoppa med härlig smak av saffran och tomat som tillsammans med örtaioli blir en otroligt god soppmåltid. Variera gärna olika fisk och skaldjur för variation. I denna används lax, torskrygg och räkor. Serveras med fördel tillsammans med ett färskt surdegsbröd.

ca 4-6 portioner

INGREDIENSER

Soppa

300 g torskrygg

300 g laxfilé

400 g färska räkor (ca 200 g skalade)

1 gul lök

3 vitlöksklyftor

2 msk rapsolja

½ purjolök

400 g fast potatis

6-8 dl vatten

½ fänkål

2 morötter

400 g krossade tomater

2 msk tomatpuré

2 msk fiskfond

1 msk lantbuljongpulver alt 1 grönsaksbuljongtärning

1 paket saffran

½ citron (juicen)

½ kruka färsk timjan

salt

svartpeppar

Örtaioli

1,5 dl majonnäs

½ finhackade örter (persilja, dill, timjan)

1 vitlöksklyfta

salt

svartpeppar

GÖR SÅ HÄR

Soppan

Skala och finhacka lök och vitlöksklyftor. Strimla fänkålen i ca ½ cm skivor, skölj och skär potatisen i kvartar samt skölj och skär morötterna i slantar.

Fräs lök, vitlök, fänkål, potatis och morötter i en stor gryta med rapsolja i några minuter. Tillsätt tomatpuré och stek i en minut.

Tillsätt krossade tomater, vatten (börja med 6 dl), timjan, buljong och fond. Koka i ca 10–15 minuter tills potatisen börjar bli mjuk. Tillsätt eventuellt mer vatten för önskad konsistens. Den behöver inte vara helt klar.

Smaka av med salt, svartpeppar och citronjuice.

Skär fisken i munsbitar och lägg i grytan. Täck fisken med grytan och lägg på locket. Sjud i ca 5 minuter tills fisken är klar. Skala räkorna och lägg i grytan innan servering.

Örtaioli

Blanda majonnäs med pressad vitlöksklyfta och finhackade örter. Smaka av med salt.

Servera soppan med en klick örtaioli och gärna lite färsk timjan.

Text Madelene Lööw Foto Madelene Lööw